Liikunnasta apua pahaan oloon – Suomen vahvimmat miehet kiertueella koulukiusaamista vastaan

Koivupuhdon koulun liikuntasali tammikuisena keskiviikkoaamuna. Kaksi isoja ja leveää miehenjärkälettä antaa neuvoja oppilaille, kun he testaavat voimiaan voimanais- ja voimamiesurheilusta tutuksi tulleissa lajeissa kuten etupidossa, farmikävelyssä ja säkinlastauksessa. Kyse on suomalaisen voimamiesurheilun kärkinimiin lukeutuvan Mika ”El Toro” Törrön ja Jarkko ”Liekki” Mehtälän pitämästä Vahvat ei kiusaa -kiertueesta, jonka aikana he vierailevat kahdeksalla eri paikkakunnalla Pohjois-Pohjanmaalla kertomassa omista kokemuksistaan koulukiusaamiseen liittyen.

”Pääsemme nostamaan esiin sitä, kuinka voimme itse kukin ehkäistä kiusaamista ja syrjäytymistä. Meidän puheemme pohjautuvat ennen kaikkea omiin kokemuksiimme”, sanoo muun muassa Suomen vahvimmaksi mieheksi vuonna 2023 noussut Jarkko Mehtälä.

Mika Törrön ja Jarkko Mehtälän pitämät kouluvierailut koostuvat luennosta ja liikuntaosiosta. Aamun luennolla kaksikko kertoi oppilaille muun muassa siitä, kuinka Mika Törrö pääsi irti päihderiippuvuudestaan, asunnottomuudestaan ja vankilakierteestään tukiverkoston ja urheilun avulla.

Suomen maasta ei varmasti löydy ainuttakaan kiusaamisesta kokonaan vapaata koulua. Merijärven Koivupuhdon noin 190 oppilaan koulussakin tämä ongelma tulee aina aika ajoin esille. Kun Mika Törrö ja Jarkko Mehtälä lähestyivät viime vuoden marraskuussa koulun rehtoria Sirpa Tikkalaa ja tarjosivat vierailua koululle, ei rehtorin tarvinnut asiaa kovin kauaa miettiä.
”Ilman muuta toivotin heidät heti tervetulleeksi kouluumme. Tästä aiheesta ei koskaan liikaa puhuta”, toteaa Sirpa Tikkala.

Rehtorin mukaan Koivupuhdon koulussa kiusaamiseen pyritään tarttumaan hyvin matalalla kynnyksellä. Aina kaikkien tapausten huomaaminen ei ole kuitenkaan helppoa.
”Pyrkimyksemme on, että koulussamme ei kiusattaisi ketään. Aina kun jotakin havaitsemme, siihen kyllä puututaan. Mutta valitettavasti kaikki tapaukset eivät tule aikuisten silmiin”, myöntää Sirpa Tikkala.

Joel Saukko (ylhäällä) ja Niko Murtoperä osallistuivat rohkeasti voimamieslajeihin.



Kun liikuntatunti oppilaiden kanssa on ohi, toteaa Jarkko Mehtälä aamupäivän sujuneen oikein hyvin.
”Erilaista tässä koulussa oli moneen muihin se, että tämä on pieni koulu ja luennolla oli tiivis tunnelma, kun oppilaita oli vähän. Liikuntaosiossa olivat kaikki oppilaat paikalla, mikä toi ehkä pientä ujoutta joillekin osallistujille, mutta osallistujamäärä oli silti ilahduttavan suuri”, kehuu Jarkko Mehtälä.

”Tykkään, että on tällainen pieni koulu. Nykyään kaikki on niin suurta. Tällaisessa koulussa pystyt luomaan turvallisen ilmapiirin”, toteaa Mika Törrö.
Yksi parhaimmista keinoista pahan olon lievittämiseen on tunnetusti liikunta. Jarkko Mehtälä ja Mika Törrökin löysivät jo nuorena liikunnan ilon, vaikka elämä saattoi muuten olla hyvinkin ongelmaista.

”Liikunta oli nuorena henkireikä omaan sisäiseen pahaan oloon ja tyhjyyteen. Se on antanut hyvää oloa ja onnistumisen kokemuksia”, Mikä Törrö tähdentää.
”On tärkeää, että kokee olevansa jossakin hyvä. Minulla se oli nuorena jääkiekko”, kertoo Jarkko Mehtälä.

Niin Mika Törrö kuin Jarkko Mehtäläkin joutuivat kokemaan nuorena niin kiusatun kuin kiusaajan roolin. Heidän mukaansa on tärkeää, että nuoruudessa koetuista ikävistä asioista pääsee puhumaan jonkun aikuisen kanssa. Jos pahaa oloa patoaa kauaksi aikaa, voi se aiheuttaa aikuisiällä niin psyykkisiä kuin fyysisiäkin ongelmia.
”Vaikka kiusaaminen ei varmasti koskaan tästä maailmasta lopu, olisi hienoa ajatella, että me kaikki olisimme hyviä toisillemme, kehuisimme ja kannustaisimme toinen toisiamme. Ei se ole keneltäkään pois. Hyvillä sanoilla voi pelastaa jonkun päivän, mutta pahoilla sanoilla voi pilata jonkun koko loppuelämän. Kiusaajan pitäisi aina ajatella sitä, että miltä hänestä itsestä tuntuu, jos joku haukkuisi häntä”, muistuttaa Mika Törrö.

Jarkko Mehtälä kiittelee Suomenselän Osuuspankkia siitä, että se on mahdollistanut kiertueen jalkautumisen Pohjois-Pohjanmaan kuntiin. Hänen mukaansa kiertue elää jatkossakin kysynnän ja kaksikon oman kilpailukalenterin mukaan.
”Mika on tulessa jo helmikuussa Strongman Champions Leaguen Iceman-kilpailussa Joensuussa, ja kesää kohti kilpailukalenteri tiivistyy”, Mehtälä sanoo.

Takaisin Jutut -sivulle